Urejanje tekstov (besedil)
Zaradi urejenosti spletnega mesta je zelo pomembno, da je oblikovanje vsebin enotno na vseh podstraneh. Besedila, ki jih vnašate, bodo imela vnaprej določeno vrsto (družino) pisave, medtem ko je barvo in velikost pisave možno urejati (predvsem za naslove in podnaslove). Pri tem priporočamo, da uporabljate padajoči seznam "
OBLIKA"
.
Naslov ali podnaslov označite, nato pa v padajočem seznamu "Oblika" izberite ustrezno obliko glede na pomembnost posameznega naslova / podnaslova.
Predlagamo, da
čim manj uporabljate možnost oblikovanja besedil s pomočjo padajočega seznama "
Velikost"
ter gumba "
Barva besedila"
.
Oblikovanje tekstov z uporabo vnaprej nastavljenih oblik je zelo pomembno tako z vidika
enotnosti oblikovanja spletnega mesta, kot tudi z vidika
optimizacije za spletne iskalnike. Naslove, ki jih oblikujete z oblikovnimi stili, spletni iskalniki prepoznajo kot naslove in jih smatrajo za pomembnejše od ostalega teksta, kar za naslove, ki bi jim ročno nastavili velikost in barvo besedila, ne velja. To vam lahko prinese boljši položaj v rezultatih spletnih iskalnikov. Možnosti "Velikost" in "Barva besedila" uporabljajte le izjemoma, ko npr. želite izpostaviti neko besedno zvezo v določenem odstavku.
Krepki tekst uporabljajte "varčno". Odsvetujemo krepitev teksta za cele odstravke ali vso vsebino. Poudarjajte le posamezne besede ali besedne zveze, ki jih želite posebej izpostaviti. Poudarjene naj bodo besede ali besedne zveze, ki nakazujejo na temo posametnega odstavka. Tako se bo obiskovalec ob hitrem branju lahko ustavil pri temi, ki ga zanima. Če bo okrepljen celotni odstavek, obstaja velika verjetnost, da ga bo obiskovalec pri hitrem branju enostavno preskočil.
Podčrtovanje besedil odsvetujemo, saj se to na spletu ponavadi uporablja za označevanje povezav. Če določenemu besedilu dodate povezavo, se bo tam oblikovanje tega besedila samodejno ustrezno spremenilo. Podčrtano besedilo, na katerem ni povezave, lahko za obiskovalca deluje zavajajoče.
Če želite nastaviti
poravnave besedil, uporabljajte temu namenjene gumbe
. Besedil ne poravnavajte z uporabo večjega števila presledkov, saj urejevalnik lahko večje število zaporednih presledkov smatra kot napako in jih izbriše. Uporabo
obojestranske poravnave v večini primerov
odsvetujemo. Ta poravnava je uporabna predvsem takrat, ko je oblika nekega odstavka pomembnejša od vsebine, služi kot popestritev. Obojestranko poravnano besedilo je namreč težje berljivo.
Berljivost besedil lahko izboljšate z uporabo
alinej in številčenja . Priporočamo, da za označevanje alinej uporabljate temu namenjene gumbe v orodni vrstici in se izogibate uporabi pomišljajev ali presledkov. Besedilo različnih alinej vnesite eno pod drugo, označite vse vrstice, ki jih želite spremeniti v alineje ali oštevilčiti, nato pa kliknite gumb Vstavi / odstrani označevanje.
POMEMBNO OPOZORILO:
Neposredno prenašanje (kopiranje) vsebin iz dokumentov (npr. MS Word dokumentov) ni dovoljeno, saj se tako prenese tudi oblikovanje, ki ga vgrajeni urejevalnik ni zmožen spreminjati zaradi uporabe različnih standardov. Če želite na spletno stran prenesti vsebine, ki ste si jih predhodno pripravili v Wordovem dokumentu, te vsebine najprej prekopirajte v Beležnico (Notepad), nato pa iz Beležnice v spletno stran. Tako se bodo v spletno stran prenesle neoblikovane vsebine, ki jih lahko nato oblikujete s pomočjo vgrajenega urejevalnika.
Pri prenosu oblikovanih vsebin bodo tako vnesene vsebine drugače oblikovane, kot ostale vsebine na vašem spletnem mestu, poleg tega pa lahko to vpliva tudi na prikaz celotne podstrani, v katero so bile takšne vsebine prenesene (ponavadi videz menijev in povezav na strani). Če pride do neposrednega vnosa oblikovanih vsebin v določeno podstran, je treba vse vsebine na podstrani (ne le tiste, ki so bile napačno prenesene) izbrisati in jih ponovno vnesti. |